Dziecko potrzebuje nie tylko rodzica

4

Wychowywanie nastolatka to trudny i długi proces. Dziecko nie jest już dzieckiem, ale nie jest też dorosłym. Jest to okres przejściowy, obarczony problemami zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Ale cierpliwość i małe rady pomogą w pokonywaniu trudnych etapów życia. Stopniowo twój nastolatek stanie się pewnym siebie młodym mężczyzną.

Jak wyrosnąć pewien młody człowiek?

Te pomocne wskazówki pomogą wzmocnić i uzdrowić relacje z nastolatkiem, który wyrośnie na młodego, pewnego siebie człowieka.

– Dziecko potrzebuje nie tylko rodzica, ale i przyjaciela na twarzy.

Nastolatek musi wiedzieć, że zawsze będziesz okazywać mu miłość i troskę. Zrób mniej komentarzy, lepiej udowodnij, że rozumiesz sytuację i jesteś gotowy ją wspierać.

– Okazuj szacunek dla swojej osobistej przestrzeni.

Zwłaszcza teraz dziecko potrzebuje osobistej przestrzeni. A jeśli ukrył coś przed tobą, to nie powinieneś próbować go wypróbować. Musimy poczekać, kiedy on chce się z tobą podzielić. A jednak rodzice muszą wiedzieć, co ich dziecko ma, ale należy to robić z wielką ostrożnością, aby nie zniszczyć istniejącego związku.

– Aby pewna siebie osoba dorastała obok ciebie, przygotuj się wcześniej na swój nastoletni okres.

Przeczytaj odpowiednią literaturę, aby lepiej zrozumieć swojego nastolatka. Łatwiej jest zapobiegać zdarzeniom negatywnym niż „oczyszczać” je przez wiele lat.

– Dyscyplina, nie kara.

Nie nakładaj na dziecko własnych zasad. Konieczne jest omawianie z dzieckiem wszystkiego, co dotyczy zachowania i dyscypliny. Daj dziecku szansę na skomentowanie tego i wprowadzenie własnych poprawek. Wyjaśnij korzyści wynikające z właściwego postępowania.

Poświęć czas na regularną rozmowę.

Rodzice nie mogą lekceważyć problemów dziecka, odnoszą się do zmęczenia i zatrudnienia. Omów wszystkie pytania, opowiadaj o sobie i swoich sprawach. Poufne rozmowy pomogą wszystkim stać się bardziej przyjaznymi i ufającymi. Znajdź odpowiedzi na dręczące go pytania dotyczące różnych tematów.

– Nie zapominaj o współczuciu.

Zanim wypowiesz nastolatka, zajmij jego miejsce. Być może nie można było zrobić inaczej. Przyjazny, cierpliwy i wyrozumiały rodzic, dziecko będzie traktowane z wielką pewnością. Zapomnij o fizycznych karach, które mogą prowadzić do goryczy w dorosłości.