Za pierwszymi czterema klubami piłkarskimi – gigantów

Za pierwszymi czterema klubami piłkarskimi – gigantów, które wywarły duży wpływ na kształtowanie się pierwszych piłkarskich zasad i na proces tworzenia krajowych pzpn, a następnie kluby „gościć warsztaty Town”, „Knotts Country”, „Bradford Park Avenue” i dobrze znane wielu obecnych kibiców, klub piłkarski „Stoke City”. Wszystkie cztery zespoły powstały na przestrzeni 1862-63 yy.. Wymienione drużyny z różnym powodzeniem grali w mistrzostwach Anglii. Jeśli „gościć warsztaty Town” niczym szczególnym się nie wyróżnił, to klub piłkarski „Knotts Country” udało się zdobyć w 1894 roku Puchar Anglii w pogoni meczu z klubem „Bolton”. Obecnie klub nadal pozostać w cieniu, chociaż potencjalne możliwości właścicieli klubu pozwalają drużynie wydostać się na szczyt brytyjskiej ligi piłki nożnej.

Piłkarskie mastodont. Lub trochę o najstarszych piłkarskich : Getty Images
Najbardziej znaczący sukces udało się osiągnąć starsi mieszkańcy brytyjskiego futbolu kluby „Bradford Park Avenue” i zespół „Stoke City”. Oba klubu pojawiły się w jeden rok, w 1863 roku. „Bradford Park Avenue w swoim czasie był jednym z najbardziej popularnych klubów w Anglii. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że klub w latach 70-tych XX wieku spadła dosłownie na dno brytyjskiego futbolu, zespół po pewnym czasie udało się odrodzić się i awansować w Północnej Premier League. Klub „Stoke City” mając elegancki i „rozbrykany” start, od czasów stracił swoją pozycję, pozostając przez długi czas w cieniu głównych konkurentów. Z początkiem trzeciego tysiąclecia, klubowi udało się ponownie przywrócić dawną moc i dziś zespół gra w podstawowym, głównym Premier League w Anglii.

Podsumowując temat najstarszych piłkarskich klubów świata, chcę zwrócić uwagę, że wiele klubów obecnie bardziej przypominają eksponaty piłki nożnej muzeum Chwały. Należy przypomnieć o tych zespołach, które jako nie tylko w wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie, nadal dziś być na rozprawie i osiągania wysokich wyników. Do takich zespołów obejmują klub piłkarski „Nottingham Forest” i drugi zespół z Sheffield, klub piłkarski „asteras tripolis”. Oba kluby też pojawiły się w końcu lat 60-tych XIX wieku. Sukcesy drużyny z „Sheffield” znacznie skromniejsza, zespół z Nottingham. Klub „asteras tripolis” kontynuuje dziś grać w lidze piłkarskiej Anglii. Dla klubu Nottingham Forest” szczytu sławy i popularności przypadał na 50-ych ubiegłego wieku, kiedy zespół udało się zdobyć tytuł mistrza Europy. Z czasem, zespół stał się jednym z wiodących w brytyjskim mistrzostwach, zdobywając kolejny Puchar Ligi, stając się ponownie mistrzem Europy i biorąc prestiżowy Super Puchar Europy.

Ten człowiek pojawił się na Giuseppe Meazza” w 1995-m roku, właśnie na świcie epoki Massimo Moratti w mediolańskim klubie. Wtedy na pewno nikt nie podejrzewał, że nie wybitnych gabarytów skazany stać się legendą „”, prawdziwym symbolem fan „nerazzurri”. Imię jego – Javier Zanetti. Za te 18 lat Javier wygrał wszystko, co tylko można było wygrać – i Serie A, Puchar Włoch, oba Pucharu europy, Klubowe mistrzostwa świata. Argentyńczyk już dawno z dumą nosi oficerską bandaż „nerazzurri”, kontynuując nawet w swoje 40 lat być stałym graczem podstawowego składu, niezależnie od tego, kto znajduje się na przedniej coachingu mostku „Nerazzurri”. Na jego koncie jest już ponad tysiąc meczów za całą karierę. Zanetti pobił, wydawało się, wieczny rekord w liczbie meczów za „”, rekord nie mniej legendarny Giuseppe .